You are currently viewing Banany w Ogrodach Przelewice

Banany w Ogrodach Przelewice

Dla ocieplenia ponurej jesiennej aury zaglądamy do naszej Oranżerii, a tam …..  Musa basjoo –  bananowiec, który zachwyca niespotykanym kwiatem i drobnymi owocami, chociaż sam jest imponującego „wzrostu”, bo ma około 3 m.

Istnieje ponad 1000 odmian bananów. Największym gatunkiem bananowca jest Musa Ingens.

Prawdopodobnie pierwsze bananowce pojawiły się na Ziemi około 10 tysięcy lat temu.
W świecie naukowym toczy się dyskusja, czy banan mógł być pierwszym owocem na świecie?

Pierwsze bananowce były uprawiane w Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Nowej Gwinei, Indonezji i na Filipinach. Następnie dotarły do Azji Zachodniej oraz Afryki. Do Ameryki Południowej oraz Środkowej banany trafiły dzięki portugalskim kolonizatorom. W Europie stały się popularne w latach 70-tych XIX wieku dzięki powieści Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata”, gdzie autor jest zafascynowany ich smakiem oraz właściwościami.

Pierwsze wzmianki o wyhodowanych w Polsce bananowcach znajdują się w dokumentach Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i pochodzą z 1785 r. – krakowskie banany były wysyłane na dwór królewski w Warszawie. Co ciekawe, banany początkowo uprawiano nie po to, aby je jeść, ale używać ich włókien do produkcji tkanin, a nawet papieru.

Z botanicznego punktu widzenia banan to nie owoc, a jagoda tak jak awokado, pomidor czy arbuz.

Nie tylko kształt tych owoców przypomina uśmiech – owoce bananowca zawierają aminokwas – tryptofan, który jest niezbędny do wytwarzania serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Jeden dorosły bananowiec potrafi wydać na świat nawet 240 bananów, z kolei największa kiść bananów w historii ważyła 130 kg i były na niej 473 owoce.

Nasza odmiana charakteryzuje się średnią mrozoodpornością, dlatego na wiosnę planujemy doświadczalnie wysadzić bananowce na zewnątrz.

Kolekcję roślin przelewickiej Oranżerii, w tym bananowce, będzie można zobaczyć już od grudnia.

Zapraszam serdecznie

Kierownik Ogrodu Dendrologicznego

Dr inż. Joanna Śliwińska

Facebook
Twitter
LinkedIn