You are currently viewing Archeolodzy na pyrzyckim grodzisku

Archeolodzy na pyrzyckim grodzisku

Pyrzyce to jedno z najistotniejszych miejsc na mapie wczesnośredniowiecznego Pomorza. To od nich swoją nazwę mieli zaczerpnąć Pyrzyczanie (Prissani) – liczące 70 civitates (czymkolwiek one były) plemię słowiańskie wymienione na przełomie IX/X w. przez tzw. Geografa Bawarskiego i to tutaj w czerwcu 1124 r. rozpoczęła się misja chrystianizacyjna Pomorza prowadzona przez biskupa bamberskiego Ottona. W latach późniejszych pyrzyckie castrum było wielokrotnie wzmiankowane w źródłach jako jeden z 12 najważniejszych grodów pomorskich, aż do roku 1283 r. kiedy zostało zniszczone przez najazd wojsk brandenburskich. Zniszczenia musiały być znaczące, skoro w 1321 r. miejsce to opisywano już jako nieistniejący gród (Borchwall).

Nasze badania prowadzone w ramach projektu „Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: jubileusz 900-lecia” zaczęliśmy 26 czerwca i spędzimy tu 2 miesiące. Co nas czeka w najbliższych tygodniach. Czy odkryjemy relikty grody plemienia Prissani (Pyrzyczan?), ślady obecności Ottona z Bambergu, a może coś jeszcze? Wyniki badań nieinwazyjnych, które przeprowadziliśmy w 2022 r. są nadzwyczaj obiecujące …” – czytamy na stronie Castrum Pirissam

Badania archeologiczne na średniowiecznym grodzisku w Pyrzycach prowadzone są przez profesora Andrzeja Janowskiego oraz studentów US i UAM.

Badania archeologiczne na pyrzyckim grodzisku, których kolejna edycja rozpoczęła się 26 czerwca 2024 r są wyjątkowym przedsięwzięciem, które pozwoli przybliżyć historię jednego z najistotniejszych miejsc na mapie wczesnośredniowiecznego Pomorza.

Zachęcamy mieszkańców do śledzenia postępów prac i odkryć, które z pewnością będą niezwykle interesujące, na stronie Castrum Pirissam.

PP

Facebook
Twitter
LinkedIn