O podjętej przez Radę Powiatu Pyrzyckiego uchwale dotyczącej dyżurów aptek już pisaliśmy w poprzednim wydaniu PULSU. Poruszyliśmy wtedy temat ograniczenia dyżurów nocnych i świątecznych aptek w powiecie pyrzyckim. W artykule zacytowana została odpowiedź starostwa pyrzyckiego na nasze zapytania dotyczące ewentualnej możliwości pełnienia otwartego dyżuru przez aptekę szpitalną, a także podejmowanych przez zarząd powiatu działań zmierzających do zachęcenia właścicieli aptek do pełnienia dyżurów.
Na jedno z zadanych pytań o treści – „Czy Zarząd Powiatu rozważał możliwość przeznaczenia środków z budżetu powiatu na dodatkowe godziny pracy aptek?
Sekretarz Mariusz Majak odpowiada nam – „Zgodnie z ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1938 z póź. zm.), ustawodawca wprowadził finansowanie dyżurów ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (w 2024 r. wynagrodzenie dla podmiotu prowadzącego aptekę wynosi ok. 150,50 zł za 1 h dyżuru)”
Jak widać sekretarz Majak nie odpowiada na nasze pytanie.
Dziś widać, że propozycja zarządu powiatu i podjęta uchwała w temacie dyżurów aptek nie były do końca uzgodnione, wynegocjowane z aptekami, ponieważ w ostatnim sprawozdaniu zarządu powiatu pyrzyckiego czytamy, że zarząd dyskutował – „O odmowie wstrzymania wykonania uchwały w sprawie wyznaczenia aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów w porze nocnej i dyżurów w dni wolne od pracy. Właściciel apteki „Ambrozja” w Pyrzycach wniósł skargę na uchwałę nr 96/2024 Zarządu Powiatu Pyrzyckiego z dnia 30 września 2024 r. w sprawie wyznaczenia aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów w porze nocnej i dyżurów w dni wolne od pracy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Skarżący domaga się stwierdzenia nieważności w/w. uchwały w części, w jakiej apteka „Ambrozja” została wyznaczona do pełnienia dyżurów w ostatnim kwartale 2024 roku, a nadto wnosi o wstrzymanie wykonania uchwały w powyższym zakresie. W ocenie Zarządu brak jest przesłanek do wstrzymania wykonalności przedmiotowej uchwały w części dotyczącej apteki „Ambrozja” Istniały podstawy prawne do uznania, że podmiot prowadzący tę aptekę spełniał kryterium z art. 94 ust. 7 pkt 3 w związku z pkt 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, dotyczące liczby personelu, dostosowanej do zapewnienia potrzeb mieszkańców powiatu pyrzyckiego w zakresie zaopatrzenia w produkty lecznicze i usługi farmaceutyczne. Obiektywna ocena spełnienia tego kryterium, dokonana przez Zarząd, poparta zebranymi dowodami i wyłącznie subiektywne stanowisko skarżącego w tej kwestii, prowadzą do wniosku, że apteka „Ambrozja” nie powinna zostać zwolniona z realizacji obowiązku pełnienia dyżurów w wyznaczonym, zaskarżoną uchwałą, zakresie”
W kontekście informacji zawartej w sprawozdaniu dziś można mieć obawy, jak będą zabezpieczone dyżury podczas zbliżających się świąt i sylwestra. Ponadto przed zarządem powiatu także kolejne uchwały do podjęcia w tym samym temacie ale już na 2025 roku.
RT