You are currently viewing Adwokat burmistrzem Pyrzyc?

Adwokat burmistrzem Pyrzyc?

Tytuł trochę zagadkowy, ale już uspokajam. W Pyrzycach nie odbyło się referendum, burmistrzem nadal jest Marzena Podzińska, ale na jeden dzień, dokładnie 2 marca 2023 w fotelu szefa gminy zasiadła pani Dominika Dalke, która podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pyrzycach wylicytowała voucher na „jeden dzień w fotelu Burmistrza Pyrzyc”.

Nazwisko Dalke nie jest tu przypadkowe, pani Dominika jest córką Piotra i Małgorzaty Dalke, którzy od wielu lat aktywnie włączają się w rożnego rodzaju akcje charytatywne, społeczne, kulturalne i sportowe na terenie gminy Pyrzyce. „Jestem rodowitą pyrzyczanką, w 2011 ukończyłam I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Szczecinie, następnie ukończyłam studia prawnicze na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, a w latach 2016 – 2020 odbyłam aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Szczecinie. Od dwóch lat prowadzę indywidualną kancelarię adwokacką w Szczecinie. W dalszym ciągu jestem związana z rodzinnym miastem, bowiem będę świadczyć usługi prawnicze w ramach filii przedsiębiorstwa w Pyrzycach. Z zamiłowania jestem pasjonatką podróży i sportów zimowych” – powiedziała nam o sobie adwokat Dominika Dalke.

Ryszard Tański – Dlaczego spośród setek fantów wystawionych na licytacje podczas pyrzyckiego finału WOŚP wybrała pani voucher na „jeden dzień w fotelu burmistrza Pyrzyc” ?

Adwokat Dominika Dalke – Licytacja stanowiska burmistrza to przede wszystkim chęć pomocy i wsparcie wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którą wraz z rodziną gram od urodzenia – WOŚP jest tylko jeden rok „starsza” ode mnie i bardzo często odbywa się w dzień moich urodzin. Już od dziecka czynnie uczestniczyłam w finałach organizowanych w Pyrzycach również poprzez pomoc w organizacji. Co roku całą rodziną staramy się brać udział w licytacjach, a pomysł pani burmistrz Marzeny Podzińskiej bardzo mi się spodobał, szczególnie ze względu na moje wykształcenie i pracę. 

Ryszard Tański – Zatrzymajmy się na chwilę przy sprawach zawodowych. Z jakimi sprawami, problemami można przychodzić do pyrzyckiej fili szczecińskiej Kancelarii Adwokackiej Dominiki Dalke?

Adwokat Dominika Dalke – W ramach prowadzenia kancelarii adwokackiej reprezentuje interesy klientów m.in. w sprawach karnych, cywilnych (w tym gospodarczych i rodzinnych), ale również w sprawach administracyjnych przed organami samorządu.

Ryszard Tański – Powróćmy do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już zakończyła pani pracę na stanowisku burmistrza Pyrzyc, klucz do bram miasta, burmistrzowski łańcuch oddany, jak ocenia pani czas spędzony w fotelu szefa gminy Pyrzyce?

Adwokat Dominika Dalke – Bardzo się cieszę, że jednocześnie wspierając WOŚP mogłam tak miło spędzić ten dzień. Pracownicy Urzędu bardzo miło mnie przyjęli. Odwiedziłam wiele wydziałów i rozmawiałam z urzędnikami, którzy pokazali mi „od kuchni” jak wygląda praca w Urzędzie Miejskim.  Szczególnie ucieszył mnie fakt, że zarówno funkcję burmistrza, jak i skarbnika oraz sekretarza Gminy pełnią kobiety. To bardzo budujące, że kluczowe funkcje w organach samorządu coraz częściej sprawują kobiety. Potwierdza się więc to, co zawsze powtarzam – KOBIETY RZĄDZĄ! Burmistrz jako organ wykonawczy gminy kieruje bieżącymi sprawami Gminy i reprezentuje ją na zewnątrz. Na co dzień sprawowanie tej funkcji polega na pracy z ludźmi i to zarówno poprzez współpracę z pracownikami i bieżącą kontrolę pracy Urzędu, jak również poprzez przyjmowanie interesantów i zajmowanie się problemami obywateli gminy. To ostatnie jest mi szczególnie bliskie ze względu na wykonywany przeze mnie zawód. Praca adwokata polega na m.in. na reprezentowaniu klientów przed sądami i organami państwowymi, analizowaniu przepisów prawa i znalezieniu najbardziej dogodnego rozwiązania problemu. Jeden dzień spędzony „w fotelu” burmistrza sprawił, że zdałam sobie sprawę, że wbrew pozorom, cel jaki przyświeca przy obu tych funkcjach jest podobny – burmistrz, wójt czy prezydent miasta na co dzień również dotyka ludzkich problemów i stara się sprostać oczekiwaniom obywateli. Zdaję sobie sprawę, że codzienna praca burmistrza nie polega tylko na podejmowaniu przyjemnych decyzji, odbywaniu ciekawych spotkań czego w tym szczególnym dniu miałam okazję doświadczyć, ale też wiąże się z codziennymi wyzwaniami i realizacją ustawowych zadań, które nie zawsze należą do najłatwiejszych. Cieszę się, że przez ten dzień mogłam dzierżyć klucze do mojego rodzinnego miasta i liczę, że w przyszłym roku podobna licytacja spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, bo warto chociaż przez jeden dzień poczuć na ramionach ciężar łańcucha burmistrza. 

– Cieszę się bardzo, że akurat pani Dominika Dalke wylicytowała voucher na „jeden dzień w fotelu burmistrza Pyrzyc”. Nasze rozmowy podczas jej urzędowania były dla mnie bardzo ciekawe, w bardzo wielu momentach mogłyśmy rozmawiać o problemach obywateli widzianych z perspektywy adwokata i samorządowca. Pani Dominika Dalke prowadzi Kancelarię Adwokacką w Szczecinie, ale także pamięta o swoich korzeniach i planuje otworzyć filię swojej Kancelarii Adwokackiej, za co jej serdecznie dziękuję. Dziś już mogę zapewnić, że w przyszłorocznym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponownie przekażę na licytację voucher na „jeden dzień w fotelu burmistrza Pyrzyc” i zapraszam do licytacji” – powiedziała nam Marzena Podzińska, Burmistrz Pyrzyc.– Bardzo ciekawy dzień, ciekawe spotkania i rozmowy w ratuszu. Cieszę się, że choć przez kilka godzin mogłam dzierżyć klucze do mojego rodzinnego miasta. Już wiem, że w przyszłym roku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się podobna licytacja, i liczę na to, że spotka się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, bo warto chociaż przez jeden dzień poczuć na ramionach ciężar problemów i łańcucha burmistrza Pyrzyc – podsumowała jeden dzień w fotelu szefa Gminy Pyrzyce adwokat Dominika Dalke.

Ryszard Tański

Facebook
Twitter
LinkedIn