You are currently viewing 75 LAT LIPIAŃSKIEJ BIBLIOTEKI

75 LAT LIPIAŃSKIEJ BIBLIOTEKI

Jubileusz 75-lecia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Lipianach zgromadził wielu gości, wśród których poczytne miejsce zajmowały osoby, które przez dziesięciolecia przyczyniały się do rozwoju biblioteki, do spopularyzowania czytelnictwa, do bogacenia księgozbioru, do rozwijania różnych form działalności kulturalnej. I tak na uroczystość przybyli: prof. Edward Rymar, pani Genowefa Karaźniewicz, pani Mariola Dębecka, gościł też wnuk nieżyjącej pani Lucyny Narbut, jednej z pierwszych, długoletnich dyrektorek biblioteki.

W świetnie przygotowanej przez obecną panią dyrektor Justynę Kowalczyk bogatej prezentacji usłyszeliśmy ich głosy na temat historii lipiańskiej biblioteki, która zwłaszcza dla młodszego pokolenia była zadziwiająca i wielce pouczająca. Biblioteka, której zasoby liczyły w pierwszych dniach jej istnienia zaledwie 40 pozycji książkowych, wzbogacanie zbiorów z uratowanych w zawierusze wojennej prywatnych książek, poszukiwanie do pracy w rodzącej się placówce ludzi z wykształceniem choćby średnim, rozbudzanie zainteresowania książką ludzi ledwie umiejących czytać to historie, które w otoczeniu wielotysięcznego księgozbioru zgromadzonego na półkach w przytulnym wnętrzu wydają się niewiarygodne.

Na spotkanie przybyli też przedstawiciela władz miejscowych i powiatowych, zaprzyjaźnieni pracownicy bibliotek i ośrodków kultury z sąsiednich miejscowości , zagościł też poseł na Sejm Jarosław Rzepa. Były kwiaty, gratulacje, podziękowania, wspomnienia, refleksje.

Spotkanie umilał wszystkim zgromadzonym duet wokalny Amal i Wojciecha Schmachów śpiewający piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, której imię niemal od dwudziestu lat nosi lipiańska biblioteka.

To była piękna, doniosła, uroczystość. Redakcja PP życzy bibliotece kolejnych, równie pięknych jubileuszy, a pracownikom niegasnącego zapału w zdobywaniu nowych czytelników, w kreowaniu mody na czytanie, w promowaniu literatury, w poszukiwaniu nowych form działalności, a w życiu prywatnym zdrowia i wszelkiej pomyślności.