You are currently viewing 20 lat Prignitz w Lipianach

20 lat Prignitz w Lipianach

20 czerwca tuż przed planowaną przerwą urlopową w lipiańskiej firmie Prignitz Meble Pomorskie odbył się uroczysty festy z okazji 20 lecia działalności firmy, głównymi bohaterami imprezy byli pracownicy przedsiębiorstwa i ich rodziny. Do Lipian na uroczystości przyjechali właściciele firmy, partnerzy handlowi i władze samorządowe Lipian. Były wyróżnienia dla najdłużej pracujących w firmie, podziękowania i gratulacje a przede wszystkim rodzinna zabawa.
Firma Prignitz największy dziś w kraju producent oklein do mebli, tak zwanych formatek powstała w 1999 roku, zakład pod taką nazwą otwarto w jednej z nieczynnych hal Zakładów Urządzeń Okrętowych Bomet. Decydujące znaczenie, mające wpływ na lokalizację nowej firmy, miała bliskość Firmy Barlinek SA, dostawcy materiałów do produkcji formatek. Na wynajętej hali magazynowej zainstalowano kilka maszyn a niewielkie pomieszczenie było biurem i jednocześnie pomieszczeniem socjalnym dla pracowników. Zatrudnienie w tym okresie wahało się na poziomie zaledwie 20 pracowników. Lokalizacja firmy w tym czasie nie dawała możliwości rozwoju, wzrostu produkcji i poprawy warunków pracy. W 2004 roku podjęta została decyzja o wybudowaniu nowego, nowoczesnego zakładu w Lipianach, gdzie inwestycja otrzymała wsparcie władz gminnych, samorządowych i wojewódzkich zainteresowanych nowymi miejscami pracy. Nowy zakład Prignitz w Lipianach otwarto w 2005 roku, już na nowych maszynach, w nowej hali i w nieporównywanych z barlineckimi warunkami socjalnymi rozpoczęto produkcje oklein – formatek, a już w 2006 roku Prignitz rozpoczyna produkcję mebli. W tym okresie firma zatrudniała już ponad 150 osób, oprócz linii meblarskiej, do Prignitz rozpoczęto wprowadzać nowoczesne rozwiązania technologiczne i maszynowe.
Dziś Prignitz Meble Pomorskie to największy producent oklein – formatek w Polsce, producent mebli dla koncernu IKEA, które sprzedawane są na całym świecie, to nowoczesne technologie, maszyny i co nie jest bez znaczenia dla lokalnej społeczności jeden z największych pracodawców w regionie, dbający o dobre relacje pracownicze, społeczne i ekologiczne.
PP