You are currently viewing Zaginione organy z kościoła w Zaborsku odnalezione ?

Zaginione organy z kościoła w Zaborsku odnalezione ?

Prezentowana widokówka przedstawia trzy ujęcia miejscowości Zaborsko (kiedyś Sabes, b.Pyritz). M.in. uwidoczniony został barokowy kościół z 1721 roku (data na wschodniej ścianie). W 1928 roku uległ on częściowemu spaleniu, a sprawcy prawdopodobnego podpalenia nigdy nie udało się wykryć. Szybko odbudowana świątynia nawiązuje swoją bryłą do zniszczonego pożarem kościoła z pierwszej połowy XVIII wieku. Obiekt w dolnym prawym oknie widokówki to jeszcze kościół sprzed pożogi, łudząco przypominający dzisiejszy (rok wydania: 1910).

Kościół w Zaborsku to jeden z nielicznych na Pomorzu Zachodnim kościołów utrzymanych w formach holenderskiego baroku. Mimo niewielkich rozmiarów prezentuje wybitne wartości architektoniczne, będąc dziełem znakomitego, choć dziś nieznanego warsztatu budowlanego. Wewnątrz bogaty wystrój, m.in. polichromia stropu z 1929 r. (na podstawie opisu Narodowego Instytutu Dziedzictwa).

Kościół zbudowany został ze średniowiecznej cegły. Posiada wysoką wieżę, barokowy ołtarz z 1725 r. z bogatą dekoracją snycerską. Pierwotnie połączony z amboną był fragment loży kolatorskiej z okresu budowy świątyni. Kościół posiadał również wysokiej klasy organy, których pozostałości pozostały do czasów współczesnych. W latach powojennych zostały one zdemontowane i prawdopodobnie przewiezione w inne miejsce. Gdzie znajdują się one obecnie? Pewien trop ostatnio się jednak pojawił.

W 2015 roku nagrano podwójny album CD z muzyką organową, sfinansowany przez Miasto Szczecin. Słychać na nim brzmienie 14 organów Szczecina i Polic – instrumentów najbardziej interesujących historycznie i muzycznie. Jedne z nich to być może … „zaginione” organy z kościoła w Zaborsku.

Nagrania przeprowadzono m.in. w parafii św. Krzyża Szczecin-Pogodno. W kościele tym znajdują się organy firmy B. Grüneberg, nr inw. op. 763, 1930 rok. Wg artystów „nie ma pewności, czy organy zostały zbudowane specjalnie dla kościoła w szczecińskim Pogodnie. W katalogu Grüneberga instrument o wspomnianym numerze (763) powstał dla „Sabes/Pomm.”, co wskazuje na miejscowość Zaborsko w gminie Warnice, gdzie do dziś stoi zachowany kościół (z resztkami instrumentu- red.). W trakcie nagrania na Pogodnie ten skromny instrument znajdował się w stadium remontu. Z jednej strony brakowało części piszczałek, z drugiej zaś – brzmienie tych organów korzystnie się wyróżniało na tle tych instrumentów, które nigdy żadnego remontu nie przeszły.”

Data odbudowy spalonego kościoła w Zaborsku oraz data produkcji instrumentu pozwalają potwierdzać tezę artysty, że organy trafiły do Szczecina później. Z drugiej jednak strony najstarsza część obecnego kościoła Świętego Krzyża w Szczecinie zbudowana została w… 1930 r. Wątpliwości nie pozostają więc do końca rozwiane. Wszystkich mających wiedzę nt. historii tych organów prosimy o kontakt na adres Redakcji (redakcja@pulspowiatu.pl) lub autora tekstu (pyrzyce@gmail.com).

Prezentowana widokówka została nadana na poczcie w Okunicy 22.11.1910 roku, wydawca Kunstverlag M. Hertzfeldt, Stettin. Na pozostałych fotografiach widok głównej ulicy Wiejskiej oraz karczma Otto Richter-a (nieistniejący budynek gdzie później w sąsiedztwie mieszkała rodzina Bieniów).

Facebook
Twitter
LinkedIn