You are currently viewing Wielkanoc

Wielkanoc

Prezentowana widokówka być może ilustruje przygotowania do obchodów Świąt Wielkiej Nocy, a widać na nich modlące się kobiety w tradycyjnym stroju pyrzyckim.
Święta wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, ukrzyżowanie i śmierć. Były one również jednym z wielu motywów uwiecznionych na pyrzyckich kartach pocztowych.
Poniższy cytat, znany jest prawdopodobnie wszystkim: „A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem Anioł Pański zstąpił z nieba (…) i odsunął kamień” (Mateusz 28, 2). Chrystus zmartwychwstał! To najważniejsze wydarzenie w dziejach świata upamiętnia corocznie święto Wielkiejnocy, które obchodzimy uroczyście niemal od czasów św. Piotra.
Święta Wielkiej Nocy na ziemiach niemieckich wyglądały nieco inaczej niż w Polsce. Co więcej, prawie każdy region ma typowe dla niego zwyczaje i tradycje. Czasem przygotowań do Wielkanocy jest tradycyjnie Wielki Post (Fastenzeit lub Passionszeit), a szczególnie tydzień przed niedzielą Zmartwychwstania. U nas nazywa się go „Wielkim”, a w Niemczech Karwoche. Bardzo ważne miejsce w przygotowywaniu domu na święta zajmuje tzw. bukiet wielkanocny – są to ustawione w wazonie zielone gałązki przybrane kolorowymi wydmuszkami jajek. Niektórzy w ten sposób ozdabiają również krzewy czy małe drzewka przed domem. Poza tym, podobnie jak w Polsce maluje i dekoruje się jajka, choć ten zwyczaj jest nieco mniej popularny niż u nas.
Wielki Czwartek zwany jest w Niemczech Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag). Co ciekawe, nie jest do końca jasne, skąd wzięła się ta nazwa. Według jednej z teorii pochodzi ona od zielonych szat liturgicznych noszonych tego dnia przez księży do XVI wieku. Z kolei inni badacze wywodzą ją od pokutników, których nazywano w średniowieczu „Zielonymi”.
W przeciwieństwie do Zielonego Czwartku Wielki Piątek (Karfreitag) jest w całych Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Czasem nazywa się go także Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). Jest to dla wierzących Niemców dzień modlitw i nabożeństw, które towarzyszą wspominaniu śmierci i składania Jezusa do grobu. Wielka Sobota – czyli w Niemczech Karsamstag lub Stiller Samstag – jest podobnie jak w Polsce dniem wyciszenia, kiedy nie odprawia się mszy świętej. Tradycja święcenia potraw jest zupełnie nieznana. Dwa najbardziej uroczyste dni nazywa się w Niemczech po prostu Wielkanocną Niedzielą i Wielkanocnym Poniedziałkiem (Ostersonntag i Ostermontag). Są to dni odpoczynku oraz odwiedzania rodziny i przyjaciół. Niedzielę rozpoczyna się tradycyjnie mszą rezurekcyjną, która odprawiana jest wcześnie rano. Bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami (Ostereiertitschen) przy śniadaniu. Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi – wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką.
Prezentowana widokówka została nadana na poczcie w Pyrzycach 12.02.1943 r do odbiorcy w Regau koło Salzburga na północy Austrii.

dr Wojciech Kuźmiński 

Facebook
Twitter
LinkedIn