You are currently viewing Święta z koronawirusem

Święta z koronawirusem

         Pokarmy będziemy świecić sami w domu, nabożeństwa wielkanocne będziemy oglądać w telewizji, żadnego goszczenia się i śmigusa dyngusa – tak w skrócie będą wyglądały tegoroczne święta wielkanocne. W związku z zakazem gromadzenia się powyżej pięciu osób, liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku oraz Wielkiej Soboty kapłani odprawią przy pustych kościelnych ławkach, wierni będą zmuszeni oglądać transmisje w telewizji i Internecie.

       Prezydium Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z popełnieniem grzechu. Jeżeli chodzi o święcenie, błogosławienie pokarmów, to – “Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów” – czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą “Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, tekst tego obrzędu można znaleźć na stronie episkopatu.

         Warto też podkreślić, że Episkopat nie zaleca księżom stosowania pokropień, powinniśmy również w swoich domach stosować się do tego zalecenia. Spowiedź, z której wierni chętnie korzystali właśnie przed Wielkanocą teraz może stanowić problem, drugie przykazanie kościelne nakazuje wiernym “przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty”, a trzecie – “przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą”, czas pandemii koronawirusa może nieco to utrudnić. Komunia święta stanowi jeszcze większe wyzwaniem, ale przypominamy, że okres wielkanocny trwa aż do niedzieli Trójcy Św., czyli do 7 czerwca, więc bardzo możliwe, że do tego czasu wiernym uda się wyspowiadać i pójść do komunii. Samo przykazanie dotyczące sakramentu spowiedzi nie precyzuje, że spowiadać należy się w czasie świąt, a mówi jedynie, że przynajmniej raz w roku.W ostatnim czasie dość często kontakt bezpośredni zastępowany jest kontaktem za pomocą różnego rodzaju technologii, to niestety zgodnie z decyzją Watykanu nie ma możliwości spowiedzi przez środki komunikacji elektronicznej (np. telefon, komunikator internetowy itp.). Dziś nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądać niedziela i poniedziałek wielkanocny, ponieważ obostrzenia na razie obowiązują do 11 kwietnia ,a więc do Wielkiej Soboty.
PP