You are currently viewing Będzie druga powieść Malmana?

Będzie druga powieść Malmana?

3 grudnia 2019 roku w kaplicy św. Ducha miała miejsce premiera pierwszej napisanej przez pyrzyczanina powieści fantasy pod tytułem „Król Myśli”. Jej autorem jest debiutant na rynku wydawniczym Marek Malman. Tuż po prezentacji swojej powieści, Malman w wywiadzie udzielonym dla Pulsu Powiatu zdradził nam, że ma już na warsztacie kolejną powieść i jest szansa, że w 2020 roku będzie miała swoją premierę. Czy ubiegłoroczne plany się spełnią zapytaliśmy o to pyrzyckiego pisarza.

Ryszard Tański – Minęło już kilka miesięcy od premiery pana powieści fantasy pod tytułem „Król Myśli”,  jak ocenia pan odbiór czytelników, ma pan jakieś komentarze, jak wyglądały spotkania autorskie?

Marek Malman – Opinie są takie, że jestem pozytywnie zaskoczony i zmotywowany do dalszego pisania. Tych opinii dostałem kilka drogą mailową i ustną. Wszystkie one były pozytywne, jedna z nich była wnikliwa, jej autor pozwolił sobie wyrazić nawet niezadowolenie tym, że losy jednego z bohaterów potoczyły się tak, a nie inaczej. Kilka osób zdecydowało się umieścić swoje opinie o książce na portalu lubimyczytac.pl, za co jestem szczególnie wdzięczny, bo to są opinie, które mogą przeczytać wszyscy. Szczerze mówiąc z utęsknieniem czekam na pierwszą opinię negatywną. Taka opinia będzie cenna, ponieważ zwróci uwagę na błędy, których w przyszłości postaram się uniknąć, a których – jako debiutant – pewnie kilka popełniłem i nie myślę tu o błędach językowych, a raczej o sposobie konstruowania fabuły, tempa akcji itp. Spotkania autorskie były jak dotąd trzy. Epidemia przerwała ich dalszą organizację. Każde spotkanie autorskie było dla mnie ogromnym przeżyciem, z którego mogę czerpać wnioski na przyszłość. Wszystkie te spotkania można obejrzeć na kanale Youtube „W świecie Króla Myśli”. Najtrudniejsze było spotkanie w Książnicy Pomorskiej, na które przyszło bardzo mało osób. Muszę przyznać, że trudno się mówi do prawie pustej sali. Inaczej było tu w Pyrzycach i w bibliotece w Lipianach. W tych miejscach sale wypełnione były tłumnie, był kontakt z ludźmi, pytania i miłe chwile.

Ryszard Tański – W poprzednim wywiadzie zapowiedział pan napisanie kolejnej powieści bardziej osadzonej na realiach historycznych Pyrzyc, jak wygląda praca nad książką?

Marek Malman –Nie do końca osadzonej na realiach historycznych Pyrzyc. Byłoby to niezwykle trudne. Pamiętajmy, że Król Myśli jest powieścią fantasy, zupełnie wymyśloną i oderwaną od świata rzeczywistego. Umieszczenie w fabule wydarzeń historycznych byłoby więc trudne, naciągane i sztuczne. Nie znaczy to, że Pyrzyce w powieści się nie pojawią. Będąc wprawdzie mało aktywnym, ale jednak lokalnym patriotą postanowiłem, że jeden z wątków powieści rozegra się w Pyrzycach. Dla potrzeb powieści wykorzystuję jednak dawną nazwę miasta: Pirissa.
Praca nad tekstem idzie bardzo dobrym tempem. Pierwszy opasły tom pisałem przez trzy lata. Drugi tom, który zacząłem pisać w styczniu tego roku, urósł już do ponad trzystu stron i nadal rośnie. Pisanie sprawia mi wiele radości, choć nie ukrywam, że spójne logicznie domknięcie kilku wątków jest kłopotliwe.

Ryszard Tański – Czy może pan zdradzić, jakie postacie historyczne, obiekty, fakty z historii Pyrzyc będą miały swoje odzwierciedlenie w tej powieści?

Marek Malman – Zacznę od tych faktów z historii, bo to będzie prosta odpowiedź, otóż żadne. Natomiast czytelnicy dostaną dokładny opis pyrzyckich murów, baszt, bram wałów i fos. Ci, którzy znają dokładniej okolice miasta, rozpoznają wały morenowe znajdujące się w Starym Przylepie oraz jeden z pobliskich megalitów, czyli kurhan leżący między Karskiem, a Pomietowem. Myślę, że miłym zaskoczeniem dla pyrzyczan będzie obecność na kartach powieści kamiennej ławki znajdującej się na wałach obronnych obok stacji Orlenu, którą to ławkę zna każde powojenne pokolenie pyrzyczan.

Kamienna ławka

Pyta pan o postaci. Uchylę więc rąbka tajemnicy. Jedną z postaci, która pojawi się na kartach powieści, jest rycerz Przybor, którego imieniem nazwano ulicę będącą kiedyś miejscowością o nazwie Karniewo, która niedawno została wpisana w granice administracyjne miasta. Rycerz Przybor to jednak postać na tyle tajemnicza i historycznie niezidentyfikowana, że być może wycofam go z powieści, jeśli przed oddaniem jej do druku zdobędę o nim informacje, które będą kłóciły się z moją postacią. Dla pyrzyczan mam jednak bardzo miłą, jak sądzę niespodziankę. Na kartach powieści pojawi się prawdziwa osoba, żyjąca w naszym mieście po drugiej wojnie światowej. Osoba ta doskonale jest znana tym mieszkańcom Pyrzyc, którzy znali miasto z lat siedemdziesiątych i wcześniejszych ubiegłego stulecia. Dziś nie powiem, kto to jest i jaką odegra rolę w powieści, chcę zaskoczyć pyrzyczan.

Ryszard Tański – Kto będzie wykonywał ilustracje do książki?

Marek Malman – Okładka pierwszego tomu Króla Myśli jest dziełem pani Grażyny Jeznach z Krzemieniewa koło Torunia. Chciałbym, aby okładka drugiego tomu, wykonana została tą samą techniką. Pani Grażyna obiecała, że postara się to zrobić.

Ryszard Tański –Kiedy premiera?

Marek Malman – Na to pytanie trudno udzielić dziś jednoznacznej odpowiedzi. Żyjemy w czasach epidemii, nie mamy wiedzy, jak bardzo odbije się ona na gospodarce i jak długo potrwa. Jeśli maszyny drukarskie będą czynne w listopadzie br., to premiera drugiego tomu Króla Myśli odbędzie się w grudniu 2020 r. Na koniec dodam, że książka Król Myśli jest do nabycia w internecie na stronie: http://ksiegarenka.marfish.pl/ oraz w Księgarni „Bajka” w Pyrzycach, znajdującej się przy ulicy Księcia Barnima I, często jestem o to pytany, więc także informuję za pośrednictwem Pulsu Powiatu.

RT